לצד הפשיטה הדרמטית של צבא ארה"ב שהרגה את מנהיג דאעש בגדאדי

2019-10-28 08:34

איך התפתחה הפשיטה

וושינגטון (CNN)הנשיא דונלד טראמפ הודיע ​​ביום ראשון בבוקר בנאום בטלוויזיהבבית הלבן שה "מנהיג הטרור מספר אחת בעולם" מת.

מנהיג דאעש אבו בכר אל בגדדי "פוצץ את עצמו" כאשר נקלע לפינה על ידי כוחות ארה"ב שערכו פשיטה נועזת של שעתיים בלילה על המתחם שלו בצפון סוריה, אמר טראמפ וסיפק תיאור מפורט של המשימה.
"אמש היה ערב נהדר עבור ארצות הברית ועבור העולם. רוצח אכזרי, אחד שגרם לכל כך הרבה קשיים ומוות, חוסל באלימות," הוא הוסיף.
  מותו של בגדאדי מסמן את סיומו של מצוד ארוך שנים למצוא את אחד המחבלים המבוקשים בעולם ואת האיש שהכריז על מה שנקרא ח'ליפות אסלאמית בעיראק ובסוריה ב-2014.
  זו הייתה ההודעה המשמעותית ביותר על מותו של מנהיג טרור מאז חשף הנשיא ברק אובמה את מנהיג אל-קאעידה אוסאמה בן לאדן נהרג על ידי חותמות הצי האמריקאי בנאום דרמטי בשעת לילה מאוחרת במאי 2011.
  "זו מכה הרסנית. זה לא רק המנהיג שלהם, זה המייסד שלהם. הוא היה מנהיג מעורר השראה במובנים רבים. הוא הקים את דאעש ב-2014, הוא הוביל להקמת הח'ליפות הפיזית בכל האזור, אז זו מכה קשה להם," שר ההגנה מארק אספר אמר לג'ייק טאפר ביום ראשון ב-CNN "מצב האומה."

  איך התפתחה הפשיטה

  הפעולה החשאית החלה בסביבות השעה 17:00 במוצאי שבת כששמונה מסוקים הנושאים צוותים של כוחות מובחרים אמריקאים, כולל מפעילי כוח דלתא, טסו בדיוק שעה ועשר דקות מעל "טריטוריה מאוד מאוד מסוכנת"לכיוון המתחם, לפי טראמפ. גם מטוסים וספינות אמריקאיות רבות אחרות היו מעורבות במשימה.
  חלק מכוחות ארה"ב הגיעו ממקומות שונים בעיראק, לפי גורם אמריקאי.
  "טסנו מאוד מאוד נמוך ומאוד מאוד מהר. זה היה חלק מאוד מסוכן במשימה. גם להיכנס ולצאת. שווה. רצינו מסלול זהה -- לקחנו מסלול זהה," טראמפ אמר לכתבים ביום ראשון בזמן שסיפק תיאור מפורט של המשימה הסודית.
  במהלך המעבר נתקלו המסוקים בירי מקומי. מטוסים אמריקאים השיבו באש וחיסלו את האיום, אמר טראמפ.
  לאחר שהגיעו למתחם, כוחות ארה"ב פרצו חומה כדי להימנע מכניסה לכודה לכודים ואז "כל הגיהנום השתחרר," הוסיף הנשיא.
  בזמן פינוי המתחם, הרגו כוחות ארה"ב א "מספר גדול" של לוחמי דאעש במהלך קרב יריות מבלי לסבול אבדות, לפי טראמפ.
  לפחות שני לוחמי דאעש נלכדו ו-11 ילדים נלקחו למעצר. שתיים מנשותיו של בגדאדי נהרגו במהלך המבצע ואפודי ההתאבדות שלהן נותרו ללא פיצוץ.
  בסופו של דבר בגדדי, שלבש גם אפוד התאבדות, מצא מקלט בא "מבוי סתום" מנהרה עם שלושה ילדים.
  "הוא הגיע לקצה המנהרה, כשהכלבים שלנו רדפו אחריו. הוא הצית את האפוד שלו והרג את עצמו ואת שלושת הילדים. גופתו הושחתה בפיצוץ. בנוסף, המנהרה שקעה בה," אמר טראמפ.
  החלו בדיקות DNA שאישרו באופן חיובי את זהותו של בגדאדי "כ-15 דקות אחרי שהוא נהרג" וצוותי ארה"ב בשטח "החזיר את חלקי הגוף," מקורות אמרו ל-CNN.
  הנשיא אמר גם שכוחות ארה"ב הגיעו "חומר ומידע רגישים מאוד מהפשיטה, שקשורים הרבה לדאעש -- מקורות, תוכניות עתידיות, דברים שאנחנו מאוד רוצים."
  "הפשיטה הצליחה. שלפנו את החיילים שלנו החוצה. היו לנו שני נפגעים קל, שני פציעות קלות, לחיילים שלנו אבל פשיטה מוצלחת מאוד, ללא רבב," אספר סיפר ל-CNN ג'ייק טאפר ביום ראשון.

  איך מצאו את בגדדי

  בעוד המבצע הצבאי התרחש במהלך שעתיים בלבד במוצאי שבת, בגדאדי היה תחת מעקב במשך כמה שבועות, אמר טראמפ לכתבים, והוסיף כי שתיים עד שלוש משימות מתוכננות בוטלו לפני שהמשימות המוצלחת הושקה.
  מזלום עבדי, המפקד העליון של הכוחות הכורדיים בסוריה, אמר בציוץ כי פעולות המודיעין שהובילו לפשיטה הצבאית האמריקאית בסוריה שהרגה את בגדדי החלו לפני חמישה חודשים.
  בסופו של דבר ה-CIA איתר את בגדאדי ושיתף את המודיעין הזה עם משרד ההגנה, אמרו מקורות ל-CNN.
  טראמפ וסגן הנשיא מייק פנס קיבלו הודעה על מיקומו האפשרי של בגדאדי "מוקדם יותר השבוע" ואמר ביום חמישי שיש סבירות גבוהה שהוא במתחם.
  אז הורה הנשיא למפקדים הצבאיים להתחיל לבנות אפשרויות ספציפיות, שהוצגו ביום שישי, לפי פנס.
  שר ההגנה מארק אספר: מותו של בגדאדי הוא "מכה הרסנית" לדאעש
  "ידענו קצת לאן הוא הולך, לאן הוא הולך. היה לנו מידע טוב מאוד שהוא הולך למקום אחר שהוא לא הלך. שניים או שלושה מאמצים בוטלו כי הוא החליט לשנות את דעתו, כל הזמן משנה את דעתו. ולבסוף ראינו שהוא כאן, החזיק מעמד כאן," אמר טראמפ.
  "זה היה אחד שבו ידענו שהוא שם, ואתה אף פעם לא יכול להיות בטוח ב-100% כי אתה מבסס את זה על טכנולוגיה יותר מכל דבר אחר. אבל חשבנו שהוא שם ואז קיבלנו אישור," הוא הוסיף.
  בראיון ל-ABC ביום ראשון, אספר גם הציעה פרטים נוספים הקשורים לציר הזמן של קבלת ההחלטות.
  "ובכן, הכוכבים התחילו לעמוד בתור לפני זמן מה, ובשבועיים האחרונים - שבוע בערך, הכוחות המבצעיים, שהיו אחת מכמה אפשרויות שעומדות לרשות הנשיא, התחילו להתאמן ולהתאמן ולעשות מה שהם רוצים צריך לעשות על המטרה," הוא אמר.
  "ורק ביום חמישי ואחר כך ביום שישי הנשיא בחר באופציה שלו ונתן לנו אור ירוק להמשיך כפי שעשינו אתמול," הוסיף אספר.
  אבל ההחלטה להתקדם עם המשימה התקבלה רק בשבת בבוקר, כאשר הבית הלבן קיבל מידע מודיעיני בר-פעולה, אמר פנס.
  היועץ לביטחון לאומי של הבית הלבן, רוברט אובריאן, אמר ביום ראשון כי המבצע הצבאי האמריקאי נקרא על שם אמריקאי קיילה מולר שהוחזק כבן ערובה על ידי דאעש ונהרג ב-2015.


  తాజా ధర పొందాలా? మేము వీలైనంత త్వరగా స్పందిస్తాము (12 గంటల్లోపు)
  This field is required
  This field is required
  Required and valid email address
  This field is required
  This field is required